Akik igényesek a bőrápolásban és nem véletlenszerűen, hanem tudatosan választanak termékeket, előbb-utóbb találkoznak a virágvizekkel is. Aki már kipróbálta, az biztosan megszerette és örömmel használja, de biztosan vannak olyanok is, akik még nem ismerik eléggé. Nekik szól ez a rövid kis ismertető.
Hasonlóan az illóolajokhoz, kettős hatásúak. Egyrészt az illatukkal aromaterápiás hatást fejtenek ki, másrészt sajátos hatóanyagaikkal ápolják a bőrt. A készítésükről annyit érdemes tudni, hogy az illóolajok lepárlása közben keletkeznek. Gyakran fogalmaznak úgy, hogy melléktermékként, ami technikailag talán megfelel a valóságnak, azonban a minőségre és hasznosságra nézve koránt sem. Éppen abból következően, hogy ugyanabból a növényből készülnek, az illóolajokhoz hasonló a hatásuk, csak jóval enyhébb. Ez sok esetben kifejezetten előnyös lehet.
Közös tulajdonságuk még, hogy egyetlen összetevőből állnak, vagyis nincs bennük semmilyen hozzáadott anyag, sem természetes, sem mesterséges. Ennek ellenére hatóanyagokban nem szűkölködnek, és a hatásosságukhoz kétség sem fér.
Azt, hogy melyik miben segít, mire a legalkalmasabb, az határozza meg, hogy milyen növényből készült. Talán a legismertebb a rózsavíz, aminek a gyulladáscsökkentő hatása kiemelkedő, ezért az érzékeny bőrűek és a zsíros, pattanásos bőrűek is nagy örömmel használhatják. Hasonlóan népszerű a levendulavíz, ami nyugtató, elalvást segítő hatásáról ismert. Mindkettőnek jellemzően finom, virágos illata van, így pusztán csak az illat miatt is érdemes magunkra permetezni őket.
Használhatjuk őket arclemosóként, tonikként, arc- vagy testpermetként, haj illatosítására, vagy akár lakásparfümként. Arcmasszázsnál az olaj felvitele előtt finoman az arcra permetezve azért hasznos, mert az így felpuhított bőrbe a virágvíz és az olaj hatóanyagai is jobban bejuthatnak masszírozás közben. Ha még egyiket sem próbáltuk ki, ne várjunk tovább a felfedezésükkel.